Program
[Login]
Download Program (Pdf) Program and Conference Proceedings
 
   Sunday, June 19
15:30-18:30 Registration
19:00 Welcome cocktail
 
   Monday, June 20
7:45-8:45 Registration
8:45-9:00 Opening of the Conference
9:00-10:00 Invited Speaker: J.Remmel,
Homomorphisms, Symmetric Functions, and Permutation Enumeration
10:15-10:45 M.Bousquet-Melou and E.Steingrimsson,
Decreasing subsequences in permutations and Wilf-equivalence for involutions
10:45    Coffee Break
11:15-11:45 Lipika Deka and Anne Schilling,
New explicit expression for $A_n^{(1)}$ supernomials
11:45-12:15 S.Ole Warnaar,
Hall-Littlewood functions and the A_2 Rogers-Ramanujan identities
12:15 Lunch
14:45-15:15 Florent Hivert,
Local Action of the Symmetric Group and Generalizations of Quasi-Symmetric functions
15:15-15:45 Nicholas A. Loehr and Gregory S. Warrington,
Square q,t-lattice paths and nabla(p_n)
15:45-16:15 Piotr Sniady,
Asymptotics of characters of symmetric groups and free probability
16:15    Coffee Break
16:45-17:15 Alexander Mednykh,
Counting non-equivalent coverings and non-isomorphic maps for Riemann surfaces
17:15-17:45 Eric Fusy,
Counting unrooted maps using tree-decomposition
 
   Tuesday, June 21
8:30-9:30 Invited Speaker: C. De Concini,
Toric arrangements and lattice points in convex polytopes
9:45-10:15 Alexander Postnikov,
Permutohedra, associahedra, and beyond
10:15    Coffee Break
10:45-11:15 Federico Ardila, Victor Reiner, Lauren Williams,
Bergman complexes, Coxeter arrangements, and graph associahedra
11:15-11:45 Takeshi Suzuki and Monica Vazirani,
Tableaux on periodic skew diagrams and irreducible representations of double affine Hecke algebra of type A
11:45-12:15 J.Haglund,
The Genesis of the Macdonald Polynomial Statistics
12:15 Lunch
14:15-15:15 Invited Speaker: C.Bessenrodt,
Algebra invariants for finite directed graphs with relations
15:30-16:00 Thomas Lam,
Affine Stanley symmetric functions
16:00-16:30 Brendon Rhoades, Mark Skandera,
Kazhdan-Lusztig immanants and products of matrix minors
16:30-17:00 Peter McNamara,
Positivity questions for cylindric skew Schur functions
17:00    Coffee Break
17:30-19:00 Poster session and software
 
   Wednesday, June 22
9.00-10.00 Invited Speaker: R.C.King,
The hive model and the polynomial nature of stretched Littlewood-Richardson coefficients
10.15-10.45 Victor Guillemin and Etienne Rassart,
A q-analogue of the Kostant partition function and twisted representations
10:45    Coffee Break
11:15-11:45 Vladimir Danilov and Gleb Koshevoy,
The octahedron recurrence and combinatorics of arrays
11:45-12:15 Masao Ishikawa, Soichi Okada, Hiroyuki Tagawa and Jiang Zeng,
Generalizations of Cauchy's Determinant and Schur's Pfaffian
12:15 Lunch
14:15-14:45 Axel Hultman,
The combinatorics of twisted involutions in Coxeter groups
14:45-15:15 Federico Incitti,
Combinatorial invariance of Kazhdan-Lusztig polynomials for short intervals in the Symmetric group
15:15-15:45 A J Guttmann, I Jensen and M Bousquet-Melou,
Self-avoiding walks crossing a square
15:45-16:15 Theresia Eisenkoebl, (-1)-enumeration of self-complementary plane partitions
16:15    Coffee Break
16:45-18:45 Poster session
20:30 Conference Banquet, Hotel Atlantis Bay
 
   Thursday, June 23
8:45-9:45 Invited Speaker: R. Pinzani,
ECO's carol
10:00-10:30 Fu Liu,
Ehrhart Polynomials of Cyclic Polytopes
10:30    Coffee Break
11:00-11:30 John Hall,  Combinatorial Deformations of the Full Transformation Semigroup
11:30-12:00 Masao Ishikawa,
A Proof of Stanley's Open Problem
12:00-12:30 Anders Skovsted Buch, Andrew Kresch, Mark Shimozono, Harry Tamvakis, and Alexander Yong,
Stable Grothendieck polynomials and K-theoretic factor sequences
12:30 Lunch
  Afternoon off
15:00 Excursions departure
 
POSTER SESSION - TUESDAY
Marcelo Aguiar and Rosa C. Orellana,
The Hopf algebra of uniform block permutations

Eli Bagno and Riccardo Biagioli,
Combinatorics and Representations of Complex Reflection Groups $G(r,p,n)$

Eli Bagno and David Garber,
On the excedance number of colored permutation groups

Cristina M. Ballantine and Rosa C. Orellana,
On the Kronecker Product $s_ {(n-p,p)}*s_{\lambda}$

Cilanne Boulet, Igor Pak,
A new combinatorial proof of the Rogers- Ramanujan and Schur identities

Yona Cherniavsky and Eli Bagno,
Permutation representations on invertible matrices

Sylvie Corteel, Richard Brak, Andrew Rechnitzer, John Essam,
A combinatorial derivation of the PASEP algebra

Francois Descouens,
Ribbon Tableaux, rigged configurations and Hall- Littlewood functions at roots of unity

Brian Drake,
Weak Order on Pattern Avoiding Permutations

Brian Drake, Sean Gerrish, Mark Skandera,
Monomial Nonnegativity and the Bruhat Order

Gérard H.E. Duchamp, Jean-Gabriel Luque, Karol A. Penson and Christophe Tollu,
Free Quasisymmetric Functions, Product Actions, and Quantum Field Theory of Partitions

R. C. King, C. Tollu and F. Toumazet,
The Hive Model and the Factorisation of Kostka Coefficients

S.G. Klementyev and V.M. Petrogradsky,
On growth of solvable Lie superalgebras and generating functions

Masashi Kosuda,
Party algebra of Type $B$ and Construction of its Irreducible Representations

Cristian Lenart and Alexander Postnikov,
A combinatorial model for crystals of Kac-Moody algebras

Sarah Mason,
A Decomposition of the Schur Functions into Non-Symmetric Schur Functions

Hiroshi Mizukawa,
Zonal polynomials for wreath products

Masayuki Nanba,
The Bruhat ordering on the Coxeter group of Type $\widetilde{C}_n$

Darren Neubauer,
Raising and Lowering Maps and Modules for the Quantum Affine Algebra $U_q({\widehat{sl}_2})$

Koji Nuida,
On the isomorphism problem, indecomposability and the automorphism group of Coxeter groups

Maurice Pouzet and Nicolas M. Thiéry,
Some relational structures with polynomial growth and their associated algebras

Brian Rothbach,
Borel orbits of $X^2=0$ in $gl_n$

Kristin Shaw, Stephanie van Willigenburg,
Multiplicity free expansions of Schur P functions

Shelly Smith,
The Discrete Fundamental Group of the Order Complex of $B_n$

I.Sviridova,
On the Littlewood-Richardson rule applying

Nathaniel Thiem,
Braids and tableaux for unipotent Hecke algebras

Stephanie van Willigenburg,
Equality of Schur and skew Schur functions

Emilie Wiesner,
The Combinatorics of Translation Functors for the Virasoro Algebra

Alexander Woo and Alexander Yong,
When is a Schubert variety Gorenstein?
POSTER SESSION - WEDNESDAY
Sergei A. Abramov, Marko Petkovsek,
Solution Spaces of H-Systems and the Ore-Sato Theorem

Tsiry Andriamampianina and Vlady Ravelomanana,
Enumeration of Connected Uniform Hypergraphs

Elena Barcucci, Antonio Bernini, Luca Ferrari, Maddalena Poneti,
A distributive lattice structure on noncrossing partitions

Olivier Bernardi,
On triangulations with high vertex degree

Manuel Bodirsky, Clemens Gröpl, Daniel Johannsen, Mihyun Kang,
A Direct Decomposition of 3-connected Planar Graphs

Miklos Bona,
The Limit of a Stanley-Wilf sequence is not always an integer

Alexander Burstein, Isaiah Lankham,
Combinatorics of Patience Sorting Piles

Fred Butler,
Some symmetry and unimodality properties of the q,x,y-hit numbers

Giuseppa Carra' Ferro and Daniela Ferrarello,
Deciding the Cohen Macaulay property for bipartite graphs

G. Castiglione, A. Frosini, E. Munarini, A. Restivo, S. Rinaldi,
Enumeration of $L$-convex polyominoes, II. Bijection and area

Sylvie Corteel, Sunyoung Lee,and Carla D. Savage,
Enumeration of Sequences Constrained by the Ratio of Consecutive Parts

Emeric Deutsch, Sergi Elizalde,
Old and young leaves on plane and binary trees

Mike Develin, Jeremy Martin, and Victor Reiner,
Rigidity theory for matroids

Enrica Duchi, On some classes of prudent walks

Enrica Duchi and Gilles Schaeffer,
A combinatorial approach to jumping particles: the parallel TASEP

Abdelaaziz El Hibaoui, Nasser Saheb-Djahromi and Akka Zemmari,
Polyominoids and Uniform Election

Sen-Peng Eu, Tung-Shan Fu, Chun-Ju Lai,
On the Enumeration of Parking Functions by Leading Numbers

Ilse Fischer,
The number of monotone triangles with prescribed bottom row

Christopher R. H. Hanusa,
A Gessel-Viennot-Type Method for Cycle Systems

Gabor Hetyei,
CW-spheres encoded by polyspherical coordinates

Damien Jamet and Geneviève Paquin,
Discrete surfaces and infinite smooth words

Le Borgne Yvan,
Counting upper interactions in Dyck paths

Toufik Mansour, Sherry H.F. Yan, and Laura L.M. Yang,
Counting occurrences of $231$ in an involution

Sho Matsumoto,
Random strict partitions and pfaffian

Fanja Rakotondrajao,
Magic squares, rook polynomials and permutations

Brendon Rhoades,
A Generalization of the Cayley-Hamilton Theorem

Juan Alberto Rodriguez and José Maria Sigarreta,
On the degree- adjacency matrix of a graph

Bridget Eileen Tenner,
A Non-Messing-Up Phenomenon for Posets
 
Program of the Special Session in honour of
Adriano Garsia's 75th birthday
   Friday, June 24
8:30-9:00 Surprise talk
9:00-9:30 Edward E. Allen,
Algebraic and discrete techniques in modeling signal transduction networks from time-series data
9:30-10:00 Jason P. Bell,
A generalization of Cobham's theorem for recognizable sequences
10:00-10:30 Herbert S. Wilf,
The positive eigenvalues of 0-1 matrices
10:30    Coffee Break
11:00-11:30 Dennis White,
The cyclic sieving phenomenon
11:30-12:00 Ira Gessel,
Indexed permutations and affine P-partitions
12:00-12:30 Stephen C. Milne,
A q-analog for the numbers of permutations with k runups and k peaks
12:30 Lunch
14:00-14:30 Ezra Halleck,
Lattice point enumeration and symmetry in polyhedral cones
14:30-15:00 Claudio Procesi,
Toric arrangements and polytopes
15:00-15:30 Sara Billey,
Combinatorial properties of permutation arrays
15:30-16:00 Christian Krattenthaler,
Multiplicities of points on Schubert varieties and non-intersecting lattice paths
16:00    Coffee Break
16:30-17:00 Jean-Yves Thibon,
Combinatorial Hopf algebras and inverse problems in representation theory
17:00-17:30 Maylis Delest,
New Strahler numbers and applications
17:30-18:00 Xavier Viennot,
Kepler towers, Catalan numbers and Strahler distribution
 
   Saturday, June 25
8:30-9:00 Hans Wenzl,
Multiplicities and reflection groups
9:00-9:30 Arun Ram,
q-crystals
9:30-10:00 Alain Goupil,
Kronecker products of representations of Sn : differential operators, characters's polynomials and oscillating tableaux
10:00-10:30 Andrea Brini,
Classical invariant theory. Combinatorial remarks on Hilbert's finitiness theorem
10:30    Coffee Break
11:00-11:30 Jean-Christophe Aval,
Temperley-Lieb invariants and coinvariants
11:30-12:00 Francois-Nantel Bergeron,
Diagonal Temperley-Lieb invariants and harmonics
12:00-12:30 Mike Zabrocki,
Invariants and coinvariants of the symmetric group in non-commuting variables
12:30 Lunch
14:00-14:30 Anders Bjorner,
An analogue of Young's lattice for compositions
14:30-15:00 Alain Lascoux,
Non-symmetric Hall-Littlewood polynomials
15:00-15:30 Ian G. Macdonald,
title to be announced
15:30-16:00 Mark Haiman,
A combinatorial formula for Macdonald polynomials
16:00    Coffee Break
16:30-17:00 Luc Lapointe,
A symmetric function theory in superspace
17:00-17:30 Jennifer Morse,
k-tableaux and the k-Schur functions
17:30- Adriano Garsia,
title to be announced